Knjižnica je ustanova, ki pridobiva, obdeluje in hrani raznovrstno gradivo, ter ga daje na voljo uporabnikom v lokalni skupnosti. Z leti se digitalni mediji razvijajo, čemur se morajo prilagoditi tudi knjižnice, ki iščejo prilagoditve sodobnim trendom, ter ob tem nove načine vključevanja v lokalno skupnost oziroma nova področja delovanja knjižnic.
Operacija sodelovanja z naslovom ˝Čebela BERE med!˝ za vse sodelujoče LAS-e, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, LAS Raznolikost podeželja, LAS Mežiške doline, LAS Mislinjske in Dravske doline, LAS Spodnje Savinjske doline, predstavlja doprinos k razvoju lokalnih knjižnic, k povečanju njihovih vsebin, ter prenosu inovativnih znanj in dobrih praks. Obenem bodo aktivnosti operacije sodelovanja majhne otroke in njihove starše izobraževale o pomenu čebel za okolje in našo prihodnost.
Za izvedbo vseh načrtovanih aktivnosti bodo prvotno izvedene investicije v posamezne knjižnice. Na območju Zgornje Savinjske in Šaleške doline bo urejen večnamenski prostor v Krajevni knjižnici Mozirje, v Šmartnem ob Paki se bo uredila zunanja knjižnica oziroma čitalnica, Krajevna knjižnica Ljubno pa bo z investicijo v opremo pridobila nove prostore v na novo kupljenem Zadružnem domu, saj trenutni ne zadostujejo pogojem. V LAS Raznolikost podeželja bodo investirali v opremo za novo knjižnico v Štorah, ter opremo za Krajevni knjižnici v Laškem in Rimskih toplicah. LAS Mežiške doline bo preko operacije uredil grajsko kavarno s čitalnico, s katero bo knjižnica pridobila nov prostor za izvajanje aktivnosti. Ter obenem tudi kotiček za lahko branje, ter fotovoltaiko na Piglnu. LAS Mislinjske in Dravske doline bo preko operacije uredila dve knjižnici, Knjižnico Radlje ob Dravi in Knjižnico Vuzenica, z nakupom raznolike potrebne opreme. LAS Spodnje Savinjske doline bo v Knjižnici Žalec investiral v ureditev vrta, nakup računalniške opreme, pravljične nahrbtnike in premični bralni kotiček.
Naslednji vsebinski sklop se navezuje na socialno vključenost ranljivih skupin, ter celotnega lokalnega prebivalstva. V ta namen bodo vključene knjižnice s pomočjo kupljene opreme in urejenih prostorov izvedle številne aktivnosti, od delavnic, izobraževanj, prireditev,… Primer je izvedba srečanja bralnega kluba v Krajevni knjižnici Ljubno, izvedba bralne značke za varovance VDC SAŠA v Krajevni knjižnici Mozirje, priprava in izvedba programa zelenih knjižnic v Ravnah, organizacija in izvedba festivala ČIČI, literarni natečaj in še mnoge druge. Takšne aktivnosti imajo pomembno vlogo pri vključevanju ranljivih skupin, kot so invalidne osebe, starejši, mladi brezposelni,…ki se včasih težko vključijo v lokalno okolje in se pogosto čutijo nesprejete, zaradi česar trpi tudi njihova samopodoba. S pomočjo teh aktivnosti želijo zaposleni v knjižnicah pripomoči k večji vključenosti le-teh, pa tudi preostalega prebivalstva, še posebej na novo priseljenih, ki se preko takšnih aktivnosti lažje vključijo v lokalno okolje. Ob tem je potrebno poudariti tudi starejše, ki se zaradi izgube partnerja, oddaljenosti družine pogosto počutijo osamljene, takšne aktivnosti pa jim polepšajo dan in omogočijo navezavo stikov z drugimi, tudi mlajšimi, kjer hitro pride do medgeneracijskega druženja in sodelovanja.
Ob omembi knjižnic in lokalnih društev ne smemo pozabiti na kulturo in kulturno dediščino, ki je zelo pomembna ko govorimo o knjigah, knjižnicah, ter tudi o prenosu znanja. Preko storitev, ki jih ponujajo knjižnice in preko znanja, ki ga imajo lokalna društva, tudi čebelarji, se prenaša slovenska kultura in kulturna dediščina naših prednikov. Preko literarnih natečajev, bralnih klubov, etnoloških prireditev, ter drugih aktivnosti bo preko operacije poskrbljeno za varovanje in širjenje kulturne dediščine, ter širjenje kulture med lokalnim prebivalstvom. Kultura je del nas, zato je ne smemo zanemariti in prav temu so načrtovane aktivnosti namenjene.
V vsebinskem sklopu izobraževanja se bomo sodelujoči partnerji posebej posvetili okoljevarstvenim vsebinam, ki so za prilagajanje podnebnim spremembam, varovanju okolja in ozaveščanju ključnega pomena. Knjižnice bodo v svoje aktivnosti vključile gradivo na temo varovanja okolja in trajnostne rabe naravnih virov, v Mežiški dolini pa bodo vzpostavili koncept Zelenje knjižnice. Pomemben prispevek k varovanju okolja, predvsem na področju ozaveščanja bo izdelava inovativnega izobraževalno-didaktičnega pripomočka, to je čebelarskega kotička, ki bo otroke poučil o pomenu varovanja čebel in pomenu čebel za naravno okolje. Več o kotičku je predstavljeno v nadaljevanju. Poleg kotička bo svoj delež prispevala tudi pripravljena slikanica. Del vsebin izobraževanja pa bo namenjen digitalnemu opismenjevanju, ki je, posebej med starejšimi, potrebno znanje za vsakdanja opravila in večjo vključenost v družbo.
Čebela je ena najpomembnejših živali na tem svetu, saj zagotavlja visoko kakovostno hrano (med, matični mleček, cvetni prah), izdelke, ki se uporabljajo v zdravstvu in drugih panogah (čebelji vosek, propolis, čebelji strup). Obenem imajo čebele ključno vlogo pri obsegu kmetijske proizvodnje, saj preko njenega opraševanja proizvedemo skoraj 90% svetovne hrane. Torej ne le da opraševanje povečuje količino kmetijskih pridelkov, izboljšuje kakovost ter povečuje odpornost rastlin proti škodljivcem. Kulturne rastline, ki so odvisne od opraševanja so obenem pomemben vir prihodkov kmetij, obenem pa tudi ohranjajo in vzpostavljajo nova delovna mesta. Poleg vsega naštetega pa imajo čebele pomembno vlogo pri ohranjanju ekološkega ravnovesja in biotske raznovrstnosti v naravi. Na podlagi nedavnih poročil svetovno priznanih organizacij, so v zadnjem času čebele vse bolj ogrožene, kar se je ponekod poimenovalo ˝kriza opraševalcev˝. Množično izginjanje čebel se je prvotno pojavilo v ZDA, kasneje pa tudi v Evropi. Glavni vzroki za odmrtje čebel so raznorazne bolezni, izginjanje medovitih območij, množična uporaba fitofarmacevtskih sredstev, novih škodljivcev, urbanizacija, podnebne spremembe ter globalni promet z manj kakovostnim medom. V pomoč čebelam želimo preko operacije sodelovanja združiti knjižničarsko dejavnost ter poslanstvo čebelarskih društev. Preko aktivnosti, še posebej dveh, želimo ozaveščati otroke o pomenu čebel za lokalno in svetovno okolje, o stvareh, ki jih lahko vsak posameznik naredi v pomoč čebelam. V ta namen bodo preko operacije vsi sodelujoči LAS-i s pomočjo zunanjega izvajalca oblikovali in izdelali inovativen čebelarski kotiček, izobraževalno-didaktični pripomoček za izobraževanje otrok. Kotiček bo izdelan iz lokalnih materialov, lesa, pobarvan z okolju in otrokom prijaznimi barvami. Izdelan bo v velikosti 2×1,5 m, primeren za otroke od 5. do 10. leta starosti, kjer se bo z višino kotička vsebina prilagajala starosti otrok. Vsebina bo otrokom posredovana na različne interaktivne načine, obenem pa bodo zaposleni knjižničarji v sam kotiček vključili že obstoječe otroške knjige na temo čebel. Čebelarski kotiček bo v 2. fazi operacije sodelovanja potoval med vsemi vključenimi knjižnicami, v uporabi pa bo tudi po zaključku operacije, kot izobraževalni pripomoček za knjižnice, osnovne šole in čebelarska društva. Hranjenje čebelarskega kotička po poteku izvajanja operacije bo dogovorjeno tekom izvedbe operacije.
Kot promocijski material bodo sodelujoči LAS-i pripravili tudi slikanico s čebelarsko tematiko, ki bo poleg vključitve vseh sodelujočih LAS-ov in predstavitve operacije, na zabaven način otrokom predstavila pomen čebel za naše okolje in kako lahko le-ti sami prispevajo k ohranitvi čebel. Slikanica bo podarjena otrokom, ki bodo obiskali knjižnico, bodisi na dogodku ob prihodu čebelarskega kotička ali kasneje. Pri obeh aktivnostih, čebelarskem kotičku in slikanici, bodo podporo nudila lokalna čebelarska društva, ki bodo s svojim znanjem o čebelah pomagali pri izvedbi obeh aktivnosti. Obenem bo tako prišlo do prenosa znanj tudi med čebelarji, saj ima vsako območje svoje posebnosti in znanja, tudi na področju čebelarstva.
Za namene širjenja rezultatov operacije in prepoznavnosti LAS-a bodo sodelujoči LAS-i in partnerji pripravili kar nekaj promocijskega materiala, pa tudi dogodkov. Eden od teh materialov je že omenjena promocijska slikanica, ter tudi predstavitvena brošura Čebela BERE med. Kot zadnji vsebinski sklop pa je sklop vodenja in koordinacije operacije, katerega cilj je uspešno izvesti vse načrtovane aktivnosti operacije. Sem spada tudi izvedba petih delovnih srečanj, v vsakem LAS-u po en, kjer bo predstavljena raznolika tematika.
Vsebinski sklopi operacije
Vsebinski sklop 1: Prenova, obnova in posodobitev lokalnih knjižnic
- Ureditvena dela
- Nakup opreme
Vsebinski sklop 2: Socialna vključenost ranljivih skupin
- Organizacija in izvedba delavnic ter izobraževanj za ranljive skupine
- Aktivnosti za večjo socialno vključenost lokalnega prebivalstva
Vsebinski sklop 3: Kultura in kulturna dediščina
- Prireditve, dogodki in delavnice s predstavitvijo lokalne kulturne dediščine
- Spodbujanje bralne kulture pri različnih ciljnih skupinah
Vsebinski sklop 4: Izobraževalne vsebine
- Izdelava čebelarskega kotička – izobraževalno-didaktični pripomoček
- Digitalno opismenjevanje lokalnega prebivalstva
- Ozaveščanje lokalnega prebivalstva o okoljevarstvenih vsebinah
Vsebinski sklop 5: Promocijske aktivnosti
- Izdelava promocijske slikanice operacije
- Promocijski materiali in dogodki
Vsebinski sklop 6: vodenje in koordinacija
- Delovna srečanja
- Vodenje in koordinacija aktivnosti operacije
Obdobje izvajanja projekta (oddaja zahtevka za izplačilo)
1. faza 1.9.2020 – 30.9.2021 (15.10.2021)
2. faza 1.10.2021 – 30.10.2022 (15.11.2022)
Prispevki in objave
- predstavitev projekta in prispevek z 2. delovnega srečanja LAS v Žalcu
-
-
- Okrogla miza s čebelarji: Pomen čebel in čebelarstva
-
-
-
- Zaključni dogodek
-