Javni poziv se izvaja kot podpora za izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, in znotraj tega v okviru podukrepa »Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost«. Sredstva za sofinanciranje je LAS dodelilo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).
Upravičenci do podpore so pravne osebe javnega in zasebnega prava, nevladne organizacije, institucije regionalnega razvoja in fizične osebe (samo samostojni podjetniki, s.p.), ki imajo sedež, registrirano izpostavo, podružnico, organizacijsko enoto ali poslovno enoto oz. delujejo v naseljih Braslovče, Griže/Migojnice, Petrovče, Polzela, Prebold, Šempeter, Tabor, Vransko in Žalec (natančne meje naselij so dosegljive na tej povezavi).
Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje: 415.546,46 EUR iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Stopnja sofinanciranja upravičenih stroškov za operacije sofinancirane iz ESRR je 80%.
Rok za prijavo je 20.06.2021.
Informacije o javnem pozivu: po elektronski pošti: las.ssd@ra-savinja.si ali po telefonu: 03/ 713 68 60 (66) vsak delovnik od 8:00 do 13:00. Predvidevajo se delavnice, ki bodo prilagojene epidemiološkim razmeram (predvidoma v februarju 2021). Zadnja vprašanja bodo možna do 18.06.2021.
POGOSTO ZASTAVLJENA VPRAŠANJA
Ali je projekt potrebno načrtovati večtematsko?
V Strategiji lokalnega razvoja LAS Spodnje Savinjske doline so navedena štiri (4) tematska področja, tri (3) so pokriva tudi Evropski sklad za regionalni razvoj. Če z vašo idejo/projektom pokrivate več področij hkrati, je projekt bolje ocenjen. Vsak projekt v osnovi naslavlja eno (1) tematsko področje in v sklopu slednjega tudi kandidira za sredstva.
Kako določimo urno postavko dela?
Urna postavka se določi iz plačilne liste (zaposleni) oz. iz obračuna davkov in prispevkov (s.p. in popoldanski s.p.). Strošek prostovljnega dela v tem razpisu ni upravičen.
Kaj je upravičen strošek dela?
Stroški plač ter druga povračila stroškov z delom so upravičeni, če ima zaposlena oseba z upravičencem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi. Stroški po podjemni / avtorski pogodbi so glede na vrsto stroška uvrščeni v strošek storitev zunanjih izvajalcev.
Sklepanje podjemnih in avtorskih pogodb s svojimi zaposlenimi ter z osebami, ki pri upravičencu delujejo kot zakoniti zastopnik, člani organov upravljanja ali nadzora, je neupravičen strošek. To pravilo velja tudi v primeru konzorcija, ko konzorcijski partnerji sklepajo podjemne ali avtorske pogodbe z zaposlenimi, zakonitimi zastopniki, člani organov upravljanja ali nadzora pri svojih konzorcijskih partnerjih.
Strošek storitve zunanjega izvajalca je neupravičen tudi, če je:
– zunanji izvajalec povezana družba po pravilih zakona, ki ureja gospodarske družbe ali
– zakoniti zastopnik upravičenca, član organa upravljanja ali nadzora ali njegov družinski član:
– udeležen kot zakoniti zastopnik, član organa upravljanja ali nadzora zunanjega izvajalca ali
– neposredno ali preko drugih pravnih oseb v več kot petindvajset odstotnem deležu udeležen pri ustanoviteljskih pravicah, upravljanju ali kapitalu zunanjega izvajalca.
Ohranjanje novega delovnega mesta
V skladu z navodili mora upravičenec po preteku petih (5) let oz. v primeru ko gre za vzdrževanje naložb ali delovnih mest, ki so jih ustvarila MSP po preteku treh (3) let po zaključku operacije na ministrstvo posredovati Poročilo ob zaključku spremljanja operacije.
Omejitve stroškov zunanjih izvajalcev
Stroški zunanjih izvajalcev za namen izobraževanja in usposabljanja niso določeni procentualno. V 28. členu Uredbe CLLD so v petem, šestem, sedmem in osmem odstavku navedeni stroški, ki so omejeni z največ 10 odstotki upravičenih stroškov.
Ali je Strategija lokalnega razvoja 2014-2020 še aktualna?
Strategija lokalnega razvoja (SLR) LAS Spodnje Savinjske doline je aktualna do priprave nove strategije.
Ali je potrebno gradbeno dovoljenje pridobiti do oddaje vloge?
PRAVNOMOČNO gradbeno dovoljenje je potrebno priložiti k vlogi. Naknadno prilaganje dokumentacije (soglasja, dovoljenja) ni možno.
Kaj velja kot dokazilo o lastništvu zemljišč?
V skladu z navodili – poglavje Investicije, se kot dokazilo predloži dokazilo o lastništvu zemljišč (izpis iz zemljiške knjige), sklenjena notarsko overjena pogodba o najemu, pogodba o ustanovitvi stvarne služnosti, pogodba o ustanovitvi stavbne pravice, koncesijska pogodba ali drugo dokazilo v skladu z 9. členom Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti. Upravičenost stroška se v primeru, da upravičenec ni lastnik dokazuje z sklenjena notarsko overjena pogodba o najemu, pogodba o ustanovitvi stavbne pravice, koncesijska pogodba ali drugo dokazilo v skladu z 9. členom Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (s trajanjem najmanj 5 let po zaključku operacije), ki je sklenjena med upravičencem in lastnikom.
Ali je možno aktivnosti izvesti tudi v digitalni obliki (videokonference, delavnice)?
Način izvedbe aktivnosti ni predpisan in dopušča tudi realizacijo v digitalni obliki. Potrebno pa je zagotoviti potrdilo o izvedeni aktivnosti (npr. posnetek zaslona s seznamom udeležencev).
Upravičena območja oz. urbana središča
Vse aktivnosti, sofinancirane iz ESRR, se morajo izvesti v območjih urbanih središč oz. naselij Braslovče, Griže, Migojnice, Petrovče, Polzela, Prebold, Šempeter, Tabor, Vransko in Žalec – grafični prikaz območij lahko najdete na tej povezavi. Sedež prijavitelja/partnerja z omenjenim območjem ni omejen, pomembno je le, da se nahaja na območju LAS SSD. Partnerji v projektu so lahko tudi regijske ali državne inštitucije, ki delujejo na tem območju.
Skrajni datum zaključka projekta
Zadnji zahtevek za izplačilo je potrebno oddati do 30.6.2023.
Primeri dobrih praks
Vsi odobreni projekti iz aktualnega obdobja so objavljeni na spletni strani LAS SSD.
Katere so ranljive skupine?
V skladu s SLR LAS Spodnje Savinjske doline so ranljive skupine, ki jih naslavljate v vaših projektih, mlajši od 30 let, osebe brez izobrazbe ter starejši od 50 let.
Priprava parterstva
V skladu s točkovnikom za ocenjevanje vlog so najbolje ocenjene tiste projektne vloge, ki vključujejo partnerje iz vseh treh (3) sektorjev: javnega (državni organi in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti, javne agencije, javni skladi, javni zavodi in javni gospodarski zavodi ter druge osebe javnega prava, če so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti), zasebnega (d.o.o., zadruge, s.p., delniške družbe, ipd.) ter civilnega (prostovoljci, nevladne organizacije, humanitarne organizacije, verske skupnosti, sindikati, društva in ustanove).